- Миттєва швидкість прямолінійного руху.
Припустимо, що залежність координат матеріальної точки від часу описує функція x(t) . Середня швидкість в проміжок часу [t;t+Δt] є відношенням переміщення x(t+Δt)−x(t) до витраченого часу:
Щоб обчислити миттєву швидкість, потрібно обчислити середню швидкість в нескінченно малому проміжку часу, тобто, потрібно обчислити границю відношення, якщо Δt прагне до нуля. Якщо ця границя існує, його значення співпадає з x'(t) (згідно з визначенням похідної):
- Прискорення прямолінійного руху.
Припустимо, що матеріальна точка переміщується по прямій і залежність її швидкості від часу описує функція v(t) . Середнє прискорення пересування в проміжку часу [t;t+Δt] є відношенням зміни швидкості до зміни часу ΔvΔt . Щоб обчислити прискорення в момент часу t , потрібно обчислити границю цього відношення, якщо Δt наближується до нуля. Тому, a(t)=limΔt→0ΔvΔt=v'(t) .
Приклад. Задано закон прямолінійного руху (х - вимірюється у метрах, t - у секундах). Знайдіть швидкість і прискорення в момент часу t = 2с.
Розв’язання.
- Величина струму.
Припустимо, що залежність заряду, що протікає через поперечний переріз проводу, від часу описує функція q(t) . Потрібно обчислити величину струму I в який-небудь момент часу. Середню величину струму можна обчислити, як відношення ΔqΔt .
Миттєва величина струму, це межа цього відношення, якщо зміна часу наближається до нуля, тобто похідна функції q(t) :
Коментарі
Дописати коментар